Archiwalna strona !!! Przejdź na aktualną (kliknij tutaj)
Euroregion Tatry - I Polsko-Słowackie Forum Gospodarcze
Euroregion Tatry / Przedsięwzięcia / I Polsko-Słowackie Forum Gospodarcze en ][ sk ]
 
Centrum Informacji Europejskiej

Niniejsza strona została opracowana i udostępniona dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej

 

 

Euroregion TATRY

I Polsko-Słowackie Forum Gospodarcze

Beneficjent: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu
Partner ze strony słowackiej: Miasto Spiska Nowa Wieś
Wartość projektu: 5.710,92 EUR
Dofinansowanie z Phare: 3.716,56 EUR
Cele projektu: Celem tego projektu było promowanie i tworzenie warunków dla rozwoju gospodarczego po obu stronach granicy, m.in. przez upowszechnianie informacji na temat istniejących podmiotów gospodarczych oraz poszerzanie wiedzy na temat dogodnych form współpracy przygranicznej.
Realizacja: Forum odbyło się w dniach 21-22 maja 1999 r. w Nowym Targu. Wzięli w nim udział: politycy - ambasador Republiki Słowackiej Ondrej Nemčok, Wiceminister Spraw Wewnętrznych RS Budiak, Senator Franciszek Bachleda-Księdzulorz - Przewodniczący Polsko-Słowackiej Grupy Międzyparlamentarnej, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Jan Wieczorkowski, Starosta Powiatu Nowotarskiego Jan Las oraz Radcowie Handlowi Polski i Słowacji, przedsiębiorcy z obu krajów, przedstawiciele Izb Przemysłowo-Handlowych i przedstawiciele samorządów lokalnych polsko-słowackiego pogranicza. Podczas sesji plenarnej wygłoszono następujące referaty: "Prawne i finansowe aspekty podejmowania i prowadzenia działalności przez zagraniczne podmioty gospodarcze", "Formy organizacyjne i opodatkowanie działalności gospodarczej w Polsce podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego", "Istotne warunki prowadzenia działalności gospodarczej dla osób zagranicznych na terytorium Republiki Słowackiej", "Prezentacja Województwa Małopolskiego i Agencji Rozwoju regionu Krakowskiego", "Gospodarka energetyczna w obszarze przygranicznym Polski Południowej, możliwości współpracy polsko-słowackiej w dziedzinie dystrybucji energii", "Prawne i finansowe warunki wymiany handlowej z zagranicą w Polsce i na Słowacji", "Przepisy celne w Republice Słowackiej", "Polska polityka celna w kontekście polsko-słowackiej wymiany handlowej", "Przepisy certyfikacyjne".
Forum towarzyszyła prezentacja działalności 9. firm polskich i 20. Słowackich, zajmujących się usługami turystycznymi, transportowymi, budowlanymi oraz produkcją żywności, urządzeń telekomunikacyjnych, elektrycznych i grzewczych.
Rezultaty i propozycje na przyszłość: Poszerzenie wiedzy o możliwościach wymiany gospodarczej i handlowej na pograniczu polsko-słowackim. Prezentacja polskich i słowackich towarów i usług. Zainteresowanie polityków istniejącymi problemami w zakresie współpracy gospodarczej. Nawiązanie bezpośrednich kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami i handlowcami, co zaowocowało udziałem firm polskich w Spiskich Targach Wystawienniczych w Spiskiej Nowej Wsi. Duże zainteresowanie forum w sferach gospodarczych oraz liczny udział przedstawicieli władz obu krajów skłaniają do kontynuowania tej imprezy, tym razem po stronie słowackiej. Oczekuje się w roku 2000 zaangażowania w to przedsięwzięcie Izb Przemysłowo-Handlowych oraz większej liczby wystawców z różnych dziedzin.

 

Stoisko browaru "Tatran" Przemówienie Ambasadora Republiki Słowackiej w Polsce
Ondreja Nemčoka
 

Strona Główna ] [ Aktualności ] [ EWT ] [ Partnerstwo w projektach ] [ Strategia ] [ Publikacje ] [ Geografia ] [ Informacje Ogólne ] [ Gospodarka ] [ Konferencje ] [ Organizacja ] [ Przedsięwzięcia ] [ Turystyka ] [ STREFA SCHENGEN ] [ Uczestnicy ] [ Kontakt ] [ Linki ]

© Wszelkie prawa zastrzeżone Webmaster: