Archiwalna strona !!! Przejdź na aktualną (kliknij tutaj)
Euroregion Tatry - Jak dobrze mieć sąsiada
Euroregion Tatry / Przedsięwzięcia / Jak dobrze mieć sąsiada en ][ sk ]
 
Centrum Informacji Europejskiej

Niniejsza strona została opracowana i udostępniona dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej

 

 

Euroregion TATRY

Jak dobrze mieć sąsiada

Beneficjent: Gminne Centrum Kultury w Krościenku nad Dunajcem
Partner ze strony słowackiej: Miejski Dom Kultury w Starej Lubowni
Wartość projektu: 6.765,94 EUR
Dofinansowanie z Phare: 4.823,03 EUR
Cele projektu: Nawiązanie współpracy pomiędzy ośrodkami kultury w Krościenku i Starej Lubowni. Prezentacja dorobku środowisk artystycznych i wymiana doświadczeń w animacji kultury.
Realizacja: W czasie realizacji projektu nawiązały się serdeczne kontakty i przyjaźnie, czemu sprzyjały częste wzajemne odwiedziny. Pierwsze spotkanie odbyło się w Krościenku, które gościło Grupę Teatralną Reflektor S ze Starej Lubowni. W czasie trzydniowego pobytu młodych artystów odbywały się spotkania z członkami szkolnych kół teatralnych z Tylki, Krościenka i Grywałdu, a także z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca "Pieniny". Atrakcją były również wspólne wycieczki piesze i kajakowe oraz ogniska. Pobyt Grupy Reflektor S zakończył koncert, przygotowany wspólnie przez słowackich i polskich artystów. Krościenko po raz drugi gościło Słowaków w czerwcu, kiedy to w amfiteatrze "Pod Wierzbą" odbyło się święto muzykowania, w którym uczestniczyły zespoły regionalne i cieszące się ogromnym poklaskiem publiczności orkiestry dęte z zaprzyjaźnionych miast oraz gościnnie - z Katowic. Kolejnym etapem w realizacji projektu był udział zespołu "Pieniny" w XXXIV Festiwalu Folkloru Rusinów - Ukraińców w Kamience. Doroczną imprezę "Krościeńskie lato 1999" wspomogły artystycznie występy zespołów regionalnych ze Słowacji: "Barvinoka" z Kamienki oraz "Lubovian" ze Starej Lubowni. Prawdziwa ucztę przygotowały z kolei połączone siły kół Gospodyń Wiejskich ze Starej Lubowni oraz z polskiej Krośnicy i Hałuszowej. W czasie degustacji, odbywającej się podczas kiermaszu prac twórców ludowych, można było popróbować specjałów z obu stron granicy i wymienić doświadczenia kulinarne. Zwieńczeniem programu było otwarcie wystawy w Galerii Sztuki Ludowej w Krościenku, na której prezentowano m.in. malarstwo olejne i na szkle, rzeźbę, hafty i wyroby rękodzieła ludowego - dzieła artystów ze Starej Lubowni i Gminy Krościenko.
Rezultaty i propozycje na przyszłość: W trakcie realizacji programu nawiązały się stałe dobrosąsiedzkie kontakty, które przyniosły dalsze plany współpracy.

 

Rynek w Krościenku
Widok ogólny Lubowni
 

Strona Główna ] [ Aktualności ] [ EWT ] [ Partnerstwo w projektach ] [ Strategia ] [ Publikacje ] [ Geografia ] [ Informacje Ogólne ] [ Gospodarka ] [ Konferencje ] [ Organizacja ] [ Przedsięwzięcia ] [ Turystyka ] [ STREFA SCHENGEN ] [ Uczestnicy ] [ Kontakt ] [ Linki ]

© Wszelkie prawa zastrzeżone Webmaster: