Archiwalna strona !!! Przejdź na aktualną (kliknij tutaj)
Euroregion Tatry - Ratowanie ginących zawodów
Euroregion Tatry / Przedsięwzięcia / Ratowanie ginących zawodów en ][ sk ]
 
Centrum Informacji Europejskiej

Niniejsza strona została opracowana i udostępniona dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej

 

 

Euroregion TATRY

Ratowanie ginących zawodów

Beneficjent: Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy"
Partner ze strony słowackiej: Wieś Żdziar
Wartość projektu: 5.803,55 EUR
Dofinansowanie z Phare: 4.273,74 EUR
Cele projektu: Wspólna nauka oraz poznawanie tajników sztuki rękodzieła ludowego przez dzieci i młodzież z Polski i Słowacji.
Realizacja: W projekcie uczestniczyli ze strony słowackiej członkowie zespołu regionalnego "Gorol" ze Żdziaru, a ze strony polskiej członkowie zespołów "Mali Wierchowianie" i "Wierchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej, "Podhale" z Jurgowa i "Ciardasie" z Czarnej Góry - Zagóry. Młodzi adepci sztuki ludowej mieli możliwość podjęcia nauki w następujących pracowniach: ceramicznej, malarstwa na szkle i snycersko-rzeźbiarskiej. Zajęcia odbywały się pod kierunkiem doświadczonych twórców ludowych, dzięki czemu uczniowie mogli teoretycznie i praktycznie zapoznać się z warsztatem danego rzemiosła. Oprócz zajęć w kołach zorganizowane zostały dla uczestników projektu wycieczki krajoznawcze, spotkania z twórcami ludowymi, ogniska i wspólne posiady przy muzyce ludowej. Od 11 do 15 sierpnia trwała w Bukowinie Tatrzańskiej już XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków Pytacy i Mowy Starosty Weselnego - "Sabałowe Bajania", w których udział brali uczestnicy zajęć w letniej Szkole Ginących Zawodów, a zespół "Gorol" ze Słowacji dwukrotnie wystąpił podczas tej barwnej, folklorystycznej imprezy. Zwieńczeniem projektu było otwarcie wystawy prac artystów młodych artystów ludowych.
Rezultaty i propozycje na przyszłość: Nawiązane zostały owocne i serdeczne kontakty pomiędzy młodzieżą polską i słowacką, zrodziły się plany na wspólne występy i udział w imprezach folklorystycznych po obu stronach granicy. Zespół "Podhale" z Jurgowa wystąpił w Mąkowej Dolinie na Słowacji, a "Mali Wierchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej śpiewali i tańczyli w słowackiej Orawskiej Teplicy.

 

Mistrz i uczeń W kuźni
 

Strona Główna ] [ Aktualności ] [ EWT ] [ Partnerstwo w projektach ] [ Strategia ] [ Publikacje ] [ Geografia ] [ Informacje Ogólne ] [ Gospodarka ] [ Konferencje ] [ Organizacja ] [ Przedsięwzięcia ] [ Turystyka ] [ STREFA SCHENGEN ] [ Uczestnicy ] [ Kontakt ] [ Linki ]

© Wszelkie prawa zastrzeżone Webmaster: