Archiwalna strona !!! Przejdź na aktualną (kliknij tutaj)
Euroregion Tatry - Spiska Watra - Festiwal Kultury Pogranicza
Euroregion Tatry / Przedsięwzięcia / Spiska Watra - Festiwal Kultury Pogranicza en ][ sk ]
 
Centrum Informacji Europejskiej

Niniejsza strona została opracowana i udostępniona dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej

 

 

Euroregion TATRY

Spiska Watra - Festiwal Kultury Pogranicza

Beneficjent: Zarząd Gminy Łapsze Niżne
Partner ze strony słowackiej: Miasto Spiska Stara Wieś
Wartość projektu: 7.520,52 EUR
Dofinansowanie z Phare: 5.000 EUR
Cele projektu: Prezentacja różnorodności i bogactwa materialnej i duchowej kultury polsko-słowackiego Spisza.
Realizacja: Spiska Watra - przegląd folkloru spiskiego - odbyła się 13 lipca 1999 r. u stóp malowniczego zamku w Niedzicy, który pełnił doniosłą rolę w przeszłości spiskiej krainy, a dziś jest symbolem jej barwnej, bogatej, wielokulturowej historii. Organizatorom Spiskiej Watry przyświecało pokazanie bogactwa, różnorodności i odmienności kultury Spisza od sąsiedniej, podhalańskiej. Dlatego część pokazową poprzedziła konferencja kustosza Muzealnego Zespołu Zamkowego w Niedzicy, poświęcona osobliwościom regionu. W programie artystycznym wystąpiło 8 zespołów z polskiego Spisza: "Podhale - grupa spiska" z Jurgowa, "Czardasz" i "Dunajec" z Niedzicy, "Zielony jawor" z Krempach, "Mali Spiszacy" z Łapsz Niżnych, "Czardasie" z Czarnej Góry, "Grupa śpiewacza" z Dursztyna i kapela dziecięca z Kacwina, a ze Słowacji zespól taneczny "Ždiarnaček" i żeńska grupa śpiewacza ze Żdziaru oraz "Maguranka" ze Spiskiej Starej Wsi. Popisy artystów obserwowała licznie przybyła pod niedzicki zamek publiczność, a wieczór zakończono wspólną zabawa przy prawdziwie spiskiej watrze, która integrowała uczestników do białego rana.
Rezultaty i propozycje na przyszłość: Zaproszenie polskich zespołów do udziału w "Góralskich Slawnostiach" w Żdziarze i nawiązanie ścisłej współpracy pomiędzy zespołami. Wydanie kolorowego polsko-słowackiego informatora o "Spiskiej Watrze" i biorących w niej udział zespołach. Wola kontynuowania festiwalu w latach następnych i zaproszenie do udziału również zespołów węgierskich i niemieckich.

 

Otwarcie imprezy z udziałem Ministra Kultury
Stanisława Żurowskiego
Zamek w Niedzicy
 

Strona Główna ] [ Aktualności ] [ EWT ] [ Partnerstwo w projektach ] [ Strategia ] [ Publikacje ] [ Geografia ] [ Informacje Ogólne ] [ Gospodarka ] [ Konferencje ] [ Organizacja ] [ Przedsięwzięcia ] [ Turystyka ] [ STREFA SCHENGEN ] [ Uczestnicy ] [ Kontakt ] [ Linki ]

© Wszelkie prawa zastrzeżone Webmaster: