Archiwalna strona !!! Przejdź na aktualną (kliknij tutaj)
Euroregion Tatry - Święto bez granic - Wesoły przednówek w Rabie Wyżnej
Euroregion Tatry / Przedsięwzięcia / Święto bez granic - Wesoły przednówek w Rabie Wyżnej en ][ sk ]
 
Centrum Informacji Europejskiej

Niniejsza strona została opracowana i udostępniona dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej

 

 

Euroregion TATRY

Święto bez granic - Wesoły przednówek w Rabie Wyżnej

Beneficjent: Zarząd Gminy Raba Wyżna
Partner ze strony słowackiej: Wieś Liesek
Wartość projektu: 7.764,62 EUR
Dofinansowanie z Phare: 4.907,66 EUR
Cele projektu: Promocja kultury ludowej w rejonach przygranicznych Polski i Słowacji, przekazywanie tradycji ludowych młodemu pokoleniu.
Realizacja: Święto bez granic "Wesoły przednówek w Rabie Wyżnej" pomyślane zostało jako cykl wakacyjnych imprez trwających prawie przez cały lipiec. Ideę integracji ludności pogranicza przez wspólną zabawę podkreśliło symboliczne zawieszenie flag Unii Europejskiej oraz państw biorących udział w "Wesołym przednówku": Polski, Słowacji i Francji podczas otwarcia festynu 11 lipca. Wielką atrakcją był paradny przejazd przez Rabę zabytkowych zaprzęgów konnych: wozów, powozów i bryczek. Pogoda dopisała i licznie przybyli na plac "Pagiet" goście, mieszkańcy gminy oraz przebywający na wakacjach letnicy bawili się przy występach zespołu Dzieci z Instytutu Medyczno-Edukacyjnego "Amitie" z Noeux-Les-Mines we Francji, polskich zespołów folklorystycznych "Mydlniczanie" z Mydlnik koło Krakowa, "Orawa" z Lipnicy Wielkiej, "Kropianki", "Rabianie" i "Hajducy" z Raby Wyżnej, muzyki góralskiej "Czechów" z Czarnego Dunajca i słowackiego zespołu "Skorusina" z Liesek oraz kabaretów "Truteń" ze Skawy i "Kociuba" z Sycowa. Podczas festynu zorganizowano również kiermasz książki i sztuki użytkowej, degustację potraw regionalnych oraz wystawę twórców ludowych. Imprezę zakończyła taneczna zabawa przy pochodniach w rytm muzyki "Dinozaurów" z Raby Wyżnej. Festyn rejestrowany był przez TV Polonia, TV Kraków i I Program Telewizji Polskiej. Goście ze Słowacji w dniu następnym uczestniczyli w zwiedzaniu Rabki i Muzeum im. Władysława Orkana, wzięli również udział w spotkaniu z poetką ludową Wandą Czubernatową i jej gośćmi, zaś wieczorem we wspólnym góralskim muzykowaniu na scenie pod Muszlą. Atrakcją kolejnych dni było zwiedzanie Krakowa i Wieliczki, zamku w Niedzicy, zapory w Czorsztynie i spływ Dunajcem. W Zakopanem nagrano w lokalnym radiu "Alex" wspólną polsko-słowacką audycję z muzyką, poezją i śpiewem. Wspólne spotkanie sąsiadów zakończył integracyjny mecz piłki nożnej na stadionie LKS w Rabie Wyżnej.
Rezultaty i propozycje na przyszłość: Wzbogacenie wymiany kulturalnej pomiędzy zespołami ludowymi Polski, Słowacji i Francji przy równoczesnym propagowaniu tradycyjnej muzyki, poezji i twórczości regionalnej wśród młodzieży, ludności pogranicza i turystów. Na podstawie przygotowanych materiałów i zdjęć wydano folder turystyczno-kulturalny "Raba Wyżna" w języku polskim, angielskim i niemieckim.

 

Zabytkowy zaprzęg konny Parada zespołów
 

Strona Główna ] [ Aktualności ] [ EWT ] [ Partnerstwo w projektach ] [ Strategia ] [ Publikacje ] [ Geografia ] [ Informacje Ogólne ] [ Gospodarka ] [ Konferencje ] [ Organizacja ] [ Przedsięwzięcia ] [ Turystyka ] [ STREFA SCHENGEN ] [ Uczestnicy ] [ Kontakt ] [ Linki ]

© Wszelkie prawa zastrzeżone Webmaster: