Archiwalna strona !!! Przejdź na aktualną (kliknij tutaj)
Euroregion Tatry - Święto pasterskie na Górnej Orawie
Euroregion Tatry / Przedsięwzięcia / Święto pasterskie na Górnej Orawie en ][ sk ]
 
Centrum Informacji Europejskiej

Niniejsza strona została opracowana i udostępniona dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej

 

 

Euroregion TATRY

Święto pasterskie na Górnej Orawie

Beneficjent: Gmina Lipnica Wielka na Orawie
Partner ze strony słowackiej: Miasto Namiestowo
Wartość projektu: 9.028,34 EUR
Dofinansowanie z Phare: 4.821,04 EUR
Cele projektu: Rozwój współpracy przygranicznej, zdobywanie doświadczeń w organizacji wspólnych przedsięwzięć kulturalnych. Przekazanie i wymiana umiejętności w dziedzinie rzemiosła i sztuki ludowej pomiędzy artystami polskiej i słowackiej Orawy.
Realizacja: Święto pasterskie poprzedziły warsztaty artystyczne: ceramiczne w Namiestowie, malarstwa na szkle, rzeźby i muzyki w Lipnicy Wielkiej. Wzięło w nich udział 25 osób, a prace wykonane przez uczestników eksponowano w trakcie imprezy w Lipnicy. Obchody, przypominające o starych pasterskich zwyczajach świętowania w dniu św. Jana miały po raz pierwszy charakter transgraniczny. Dwudniowy festyn odbywał się 26 i 27 czerwca w Lipnicy i Namiestowie. Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie przy dawnym Schronisku Babiogórskim w Lipnicy Wielkiej - Przywarówce. Pierwszy dzień wypełniły popisy najlepszych muzyk, instrumentalistów i śpiewaków ludowych z polskiej i słowackiej Orawy. W dniu następnym artyści koncertowali w Namiestowskim amfiteatrze. Wielkim powodzeniem cieszyły się konkursy - pasterskie gry sprawnościowe, takie jak wejście na "moja", koszenie trawy, dojenie kóz i krów na czas, strzelanie z bicza. Atrakcją wieczoru był występ krajana z Jabłonki, Andrzeja Dziubka, z jego skandynawską grupą "De Press". Zespołowi towarzyszyła wokalistka Sonia Vegg - góralka z okolic Lillehammer, która porwała publiczność wspaniałym wykonaniem ludowych melodii i protestanckich psalmów. Występ został powtórzony jeszcze dwukrotnie następnego dnia: w Lipnicy i w amfiteatrze nad Jeziorem Orawskim w Namiestowie. W czasie orawskiego święta wystąpiły również polskie zespoły folklorystyczne: Dziecięcy Zespół Regionalny im. Herodka z Lipnicy Wielkiej - Przywarówki, Zespól Regionalny "Orawa" im. E. Miki z Lipnicy, "Kaszunka" z Rabczyc i "Czardasz" z Niedzicy oraz słowackie "Pilsko" z Orawskiego Wesołego. Po raz pierwszy zorganizowano kiermasz sztuki ludowej i degustację tradycyjnych potraw orawskich.
Rezultaty i propozycje na przyszłość: Integracja społeczności lokalnej przygranicznych miejscowości. Samorządy lokalne, które od lat utrzymują nieformalne kontakty, zmobilizowane przygotowywaniem ponadgranicznej imprezy, podpisały stosowne porozumienie o współpracy. Dodatkowym efektem było włączenie się do imprezy dzieci z ośrodka "Górska Przystań" z Fundacji Księżnej Yorku Sary Ferguson, przebywających na rehabilitacji po leczeniu pod Babią Górą.
Organizatorzy zamierzają utrzymać międzynarodowy charakter imprezy, kontynuować warsztaty artystyczne oraz utworzyć orawską galerię w Lipnicy Wielkiej, gdzie można byłoby prezentować prace polskich i słowackich artystów.

 

Muzykanci z Lipnicy Wielkiej
 
Widok na Babią Górę
 

Strona Główna ] [ Aktualności ] [ EWT ] [ Partnerstwo w projektach ] [ Strategia ] [ Publikacje ] [ Geografia ] [ Informacje Ogólne ] [ Gospodarka ] [ Konferencje ] [ Organizacja ] [ Przedsięwzięcia ] [ Turystyka ] [ STREFA SCHENGEN ] [ Uczestnicy ] [ Kontakt ] [ Linki ]

© Wszelkie prawa zastrzeżone Webmaster: