Archiwalna strona !!! Przejdź na aktualną (kliknij tutaj)
Euroregion Tatry - Geografia - Rozdział 1
Euroregion Tatry / Geografia / Rozdział 1
 
Centrum Informacji Europejskiej

Niniejsza strona została opracowana i udostępniona dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej

 

 

Euroregion TATRY

Geografia - Rozdział 1

data aktualizacji:
2003.10.08


  1. Krótka charakterystyka parków narodowych, parków krajobrazowych i niektórych rezerwatów przyrody na terenie Euroregionu Tatry
  2. Niektóre czynniki zagrożenia dziedzictwa przyrodniczego na terenie Euroregionu "Tatry"
  3. Wnioski

1. Krótka charakterystyka parków narodowych, parków krajobrazowych
i niektórych rezerwatów przyrody na terenie Euroregionu Tatry

Krajowy Zarząd Parków Narodowych: http://www.mos.gov.pl/kzpn

W granicach Euroregionu znajduje się 5 parków narodowych. Euroregion jako całość odznacza się doskonałymi walorami przyrodniczymi.

1. Masyw Babiogórski i Górna Orawa
Babiogórski Park Narodowy : http://www.bpn.babia-gora.pl
Na terenie Euroregionu znajdują się tylko południowe stoki Babiej Góry oraz cała Górna Orawa. Po polskiej stronie znajduje się część Babiogórskigo Parku Narodowego, a po słowackiej rezerwat Babia Góra utworzony w 1974, w górnej części masywu. Babiogórski Park Narodowy ma wyznaczoną otulinę, której większa część leży na obszarze Euroregionu. Ponadto cała słowacka część Babiej Góry wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Górnej Orawy utworzonego w 1979r. Babia Góra jest objęta ochroną jako najwyższy masyw w Beskidach Zachodnich z typowo wykształconym i dobrze zachowanym układem pięter roślinnych, naturalnymi lasami, bogatą fauną i florą. Z uwagi na te walory Babiogórski Park Narodowy utworzony w 1955 r. uznany został za rezerwat biosfery.
Rozległy park krajobrazowy (CHKO Horna Orava) chroni piękny historyczny region z dobrze zachowanym krajobrazem kulturowym, zamieszkały przez społeczność o żywych tradycjach. W obrębie parku jest jeszcze kilka innych rezerwatów przyrody, z których największy to Pilsko, a rezerwat Sośnina tuż przy polskiej granicy, fragment tzw. borów nowotarskich. Na Orawie w sensie etnograficznym, znajduje się też rezerwat Minczol chroniący najwyższe wzniesienie Magury Orawskiej z typową górską roślinnością.

W drodze na Małą Babią Widok z Małej Babiej
na Babią Górę
Na szczycie Babiej Góry
w dali Orawskie Jezioro

2. Gorce
Na terenie Euroregionu znajduje się część Gorczańskiego Parku Narodowego (gminy Nowy Targ i Ochotnica). Park utworzony w 1980r. Jego głównym przedmiotem ochrony są dolno i górnoreglowe lasy karpackie, zachowane w stanie zbliżonym do naturalnego. Centralna część Gorców jest też miejscem występowania wielu rzadkich gatunków roślin, a rozległe lasy stanowią ostoję fauny puszczańskiej. Park posiada otulinę, która na obszarze Euroregionu obejmuje stoki Gorców od Nowego Targu po Knurów.

Widok ze szlaku Krokus Widok ze schroniska na Turbaczu

3. Beskid Sądecki
W skład Euroregionu wchodzi niewielka część Popradzkiego Parku Krajobrazowego położona w gminach Ochotnica, Krościenko i Szczawnica. Park został utworzony w 1987 roku. Zadaniem parku jest ochrona walorów przyrodniczych i kulturowych pasm Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej przedzielonych doliną Popradu. Ochrona tego terenu ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania funkcji uzdrowiskowych położonych tam miejscowości (źródła mineralne).
W omawianej części Beskidu Sądeckiego znajdują się rezerwaty przyrody, z których największym jest rezerwat "Kłodne nad Dunajcem", chroniący naturalny drzewostan buczyny karpackiej.

W drodze na Łabowską Halę Widok o zachodzie słońca - pasmo Radziejowej
Radziejowa 1262 m n.p.m.
Widok z Hali Koniecznej

Na Jaworzynie Krynickiej corocznie organizowane jest powitanie Nowego Roku przy budynku Muzeum Turystyki Górskiej.

Postacie szopki betlejemskiej nadaj± spotkaniu ciepły klimat
Pan Ryszard chętnie
zakłada strój św. Mikołaja.
Wita gości i częstuje
słodyczami.
Całą drogę oświetlają pochodnie,
które jak spadające gwiazdy migają i wyznaczają szlak.

3. Pieniny
Pieniński Park Narodowy: http://www.pieninypn.pl
Pieniny reprezentują najwyższe walory przyrodnicze i kulturowe, o znaczeniu ogólnoeuropejskim, są również atrakcją turystyczną w skali międzynarodowej. Zbudowane są z wapieni jurajskich i kredowych. Pieniny przecięte są przełomem Dunajca tworzącego jar o pionowych, miejscami 500-metrowych ścianach i krętym przebiegu. Dla ochrony tych wartości powołano 2 parki narodowe oraz kilka rezerwatów przyrody. Pieniński Park Narodowy powstał w 1932r. i powtórnie w 1954r., a słowacki Pieninsky Narodny Park powstał w 1967r. Oba parki graniczą ze sobą chroniąc centralną część Pienin i przełom Dunajca. W tej części znajduje się największe skupienie rzadkich i występujących tylko na tym terenie gatunków zwierząt i roślin - reliktów z okresów trzeciorzędu i plejstocenu.

Jesień w Pieninach to najpiękniejsza pora roku. fot. Paweł Majewski

Idąc spacerowym szlakiem ze Szczawnicy można podziwiać bystry Dunajec, a później stary Czerwony Klasztor - już na Słowacji - z widokiem na Trzy Korony - 982 m n.p.m.

Czerwony Klasztor - Słowacja
Czerwony Klasztor - Słowacja

4. Mała Fatra
Do Euroregionu należy tylko wschodnia część Parku Narodowego Małej Fatry, położona na wschód od linii Stoh - Mały Rozsutec. Park narodowy w Małej Fatrze został utworzony w 1988 r. celem ochrony wybitnych walorów krajobrazowych pozostających w związku ze zróżnicowaną budową geologiczną, a także stosunkowo dobrze zachowanych lasów i bardzo bogatych florystycznie zbiorowisk nieleśnych. W parku występują piętra roślinne od regla dolnego po halne.

5. Góry Choczańskie
W tym malowniczym paśmie, będącym przedłużeniem Tatr, utworzono 4 duże rezerwaty przyrody:

  • rezerwat Sip - chroni skalistą (wapienie) górę sięgającą 1169 m npm., dobrze zachowane drzewostany bukowo-jodłowe i bogate zbiorowiska naskalne (wg geomorfologów słowackich Sip należy do Wielkiej Fatry);
  • rezerwat Wielki Chocz - chroni kulminację pasma (1611 m npm), zbudowaną z wapieni i dolomitów, jest to rejon znany z wyjątkowego bogactwa florystycznego;
  • rezerwat Prosiecka Dolina - utworzony w celu ochrony wąskiej, skalistej doliny wyciętej w wapieniach i dolomitach, z licznymi zjawiskami krasowymi i bogatymi zbiorowiskami naskalnymi;
  • rezerwat Kwaczańska Dolina - ochroną objęto podobną do Prosieckiej dolinę, wraz z wartościowymi drzewostanami na zachodnim zboczu.

6. Tatry
Tatrzański Park Narodowy: http://www.cyf-kr.edu.pl/tpn
Całe Tatry objęte są ochroną w dwóch parkach narodowych. Tatrzański Park Narodowy utworzony w 1954 r. (pow.21164 ha) oraz Tatransky Narodny Park, utworzony w 1948r. (pow. 74111 ha). Oba parki, jako całość, zostały w 1992 r. uznane za rezerwat biosfery. Celem funkcjonowania obu parków jest integralna ochrona Tatr, tak przyrody nieożywionej i żywej, jak i elementów dziedzictwa kulturowego. Tatry, najwyższe pasmo w obrębie łańcucha karpackiego obok walorów przyrodniczych są unikalnym obiektem badań naukowych, terenem ściśle związanym z kulturą obu krajów, atrakcją turystyczną w skali międzynarodowej oraz miejscem uprawiania sportów zimowych i taternictwa

Panorama Tatr

Rusinowa Polana

Jaszczurówka

Kieżmarski Szczyt
Widok z Rusinowej Polany Smreczyński Staw
przy szlaku na Halę Ornak
Hala Gąsienicowa Tatry Bielskie
Baranie Rogi Rysy
od strony Popradziego Stawu
Żabie Stawy w drodze na Rysy

7. Wielka Fatra
Park krajobrazowy Wielkiej Fatry został utworzony w 1973r. Administracyjnie należy do powiatu Rużomberok. Rozległe góry Wielkiej Fatry mają w centralnej części masyw granitowy otoczony przez pokrywy wapienne i dolomitowe, w których rozwinęły się formy krasowe. W części należącej do Euroregionu przeważają rozległe kompleksy dość dobrze zachowanych dolno- i górnoreglowych lasów ale miejscami występuje też piętro kosodrzewiny oraz rozległe grzbietowe hale. Rozległa przestrzeń stwarza warunki egzystencji dla dużych drapieżników, w tym niedźwiedzi i rysiów.

8. Niskie Tatry
Park Narodowy Niskie Tatry, utworzony w 1978r. jest drugim co do wielkości parkiem Słowacji, z czego do Euroregionu należy ok. 90% w powiatach Rużomberok, Liptowski Mikulasz i Poprad. Łańcuch Niskich Tatr ma 80 km długości, a niektóre jego szczyty przekraczają 2000 m npm. Wyższe partie mają typową rzeźbę glacjalną (rozwiniętą w obszarze skał krystalicznych), a w strefie zbudowanej z wapieni i dolomitów występują zjawiska krasowe ze słynnym systemem jaskiń w Dolinie Demianowskiej. Piętrowy układ roślinności jest dobrze zachowany. Rozległe lasy są główną ostoją bogatej fauny, a zbiorowiska nieleśne prezentują wielką różnorodność florystyczną. W centralnej części parku znajduje się duży ośrodek narciarski, gdzie koncentruje się także letnia turystyka.

9. Góry Straceńskie (Słowacki Raj)
Park Narodowy Słowacki Raj został powołany w 1988r. dla ochrony jednego z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie zakątków Słowacji. Jednak z jego obszaru tylko niewielka część północno zachodnia należy do Euroregionu, która nie jest typowa dla przyrody Raju.

Slowacki Raj
Fot. Leszek Boryś
Slowacki Raj
Fot. Leszek Boryś
Slowacki Raj
Fot. Leszek Boryś
Slowacki Raj
Fot. Leszek Boryś
Biały Potok
Fot. Leszek Boryś
Hornad
Fot. Leszek Boryś
Hornad
Fot. Leszek Boryś
Hornad
Fot. Leszek Boryś
 

Strona Główna ] [ Aktualności ] [ EWT ] [ Partnerstwo w projektach ] [ Strategia ] [ Publikacje ] [ Geografia ] [ Informacje Ogólne ] [ Gospodarka ] [ Konferencje ] [ Organizacja ] [ Przedsięwzięcia ] [ Turystyka ] [ STREFA SCHENGEN ] [ Uczestnicy ] [ Kontakt ] [ Linki ]

© Wszelkie prawa zastrzeżone Webmaster: