Archiwalna strona !!! Przejdź na aktualną (kliknij tutaj)
Euroregion Tatry - Memoriał Karpacki - Rozdział I
Euroregion Tatry / Konferencje / Memoriał Karpacki / Rozdział I
 
Centrum Informacji Europejskiej

Niniejsza strona została opracowana i udostępniona dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej

 

 

Euroregion TATRY

Memoriał Karpacki - Rozdział I

 DZIEDZICTWO PRZYRODNICZO - KULTUROWE
Dziedzictwo Przyrodnicze

 

Polska należy do grupy krajów europejskich o stosunkowo dobrze zachowanym środowisku przyrodniczym, przynajmniej w niektórych regionach. Obok północno wschodnich krańców kraju (“Zielone Płuca Polski”), również pasmo Karpat wykazuje znaczny stopień naturalności i wysokie walory przyrodnicze. Równocześnie, są one wyjątkowo atrakcyjne dla różnych form zagospodarowania turystycznego, rekreacyjnego i sportowego, co oprócz pozytywnych efektów ekonomicznych może być przyczyną poważnych zagrożeń dla walorów środowiska przyrodniczego Karpat. Konieczność szczególnej staranności o środowisko przyrodnicze Karpat w dobie dynamicznego rozwoju gospodarczego kraju nie wymaga szczególnego uzasadnienia.

 

1. Diagnoza stanu

Tereny polskiej części Karpat charakteryzują się wyjątkowym bogactwem i zróżnicowaniem przyrodniczym. Znajduje się tu najwyższa część całych Karpat – Tatry, jak też znaczący fragment Karpat Wschodnich. Walory przyrodnicze terenu i ich stosunkowo dobre zachowanie były podstawą wydzielenia wyjątkowo wielu jak na Polskie warunki obiektów chronionych w obrębie różnych kategorii ochronnych.

I tak:

  Parki narodowe istniejące: 6 (z 22 istniejących w Polsce)(Babiogórski, Bieszczadzki, Gorczański, Magurski, Pieniński i Tatrzański) w tym 3 rezerwaty biosfery (Babiogórski PN, Tatrzański PN i Bieszczadzki PN),

  Parki krajobrazowe istniejące: 13 o łącznej powierzchni ok. 400tys ha,

  Rezerwaty przyrody w licznie 86, obejmujące prawie wszystkie typy rezerwatów występujących w Polsce oraz

  Liczne obiekty i obszary indywidualnej ochrony przyrody.

Równocześnie jedna, struktura wielkości i rozmieszczenie terenów chronionych w Karpatach są nadal niezadowalające. Obiekty chronione są stosunkowo małe, a ochrona nie obejmuje wielu jednostek fitosocjologicznych występujących w Karpatach. Od 1993 roku sytuacja w tym zakresie uległa znacznej poprawie; powołano bowiem do życia Magurski PN, liczba parków krajobrazowych wzrosła prawie dwukrotnie z 7 do 13, a ich powierzchnia podwoiła się. Ciągle jeszcze jednak zadania w zakresie ochrony przyrody Karpat są znaczące, szczególnie w świetle ich priorytetowych jak się wydaje funkcji turystycznej, rekreacyjnej i sportowej.

Prawdziwym bogactwem Karpat w Polsce są lasy. Lesistość w zależności od regionu waha się tutaj od 32 do 48 procent, a średnia lesistość polskiej części Karpat wynosi 41,5%, to jest znacznie więcej niż przeciętna lesistość kraju szacowana na około 28%. Cechą charakterystyczną lasów karpackich jest niespotykany poza nimi, wysoki udział gatunków liściastych, a zwłaszcza buka (ok.25%). Lasy karpackie w większości rosną na bogatych siedliskach lasowych z dominującym lasem górskim (prawie 55% powierzchni leśnej), co jest podstawą ogromnej różnorodności przyrodniczej. Lasy karpackie charakteryzują się dobrym stanem zdrowotnym, lasów silnie zagrożonych, głównie ze strony skażeń powietrza jest tu zaledwie około 1%.

Lasy karpackie, oprócz zadań produkcyjnych spełniają jakże ważne w górach funkcje klimatyczne, wodochronne i glebochronne, a także funkcje społeczno – kulturowe. W lasach nie poddawanych prawnej ochronie realizowana jest zasada zrównoważonego rozwoju w formie Leśnych Kompleksów Promocyjnych (LKP). Przykładami są już istniejące LKP Beskidu Śląskiego, czy projektowany Turnicki LKP na pogórzu przemyskim.

  Ekosystemy górskie Karpat są ostoją bez mała 80% gatunków ssaków i około 74% gatunków roślin naczyniowych występujących w Polsce. Jest to ważne centrum endemizmu, szczególnie gatunków górskich i wysokogórskich (Tatry, Pieniny, Bieszczady).

Dla pełnej charakterystyki walorów przyrodniczych polskich Karpat ważne jest podkreślenie ich wybitnego w skali kraju zróżnicowania krajobrazowego, klimatu, przyrody nieożywionej, flory i fauny przy równocześnie znacznym stopniu naturalności.

 

2. Prognoza – aktualne zagrożenia i przewidywane kierunki zmian

Z aktualnych opracowań sozologicznych Polskich Karpat wyłania się niepokojący obraz stanu ich środowiska przyrodniczego. Wynika z nich, że stan wód w Karpatach daleko odbiega od zadowalającego. Jedynie niewielki odsetek wód płynących znajduje się w I lub II klasach czystości, a zdecydowanie zbyt wiele jest wód pozaklasowych. Obserwuje się co prawda ciągłe obniżanie wielkości emisji gazów i pyłów do atmosfery, ale ich zawartość w powietrzu i tak jeszcze jest bardzo wysoka, w związku z niekorzystną strukturą nośników energii w regionie. Jako główne źródło energii nadal dominuje węgiel, podczas gdy udział innych, bardziej przyjaznych dla środowiska nośników energii jak gaz, olej, geotermia, wiatr, woda itp. jest ciągle nieznaczny; w granicach kilkunastu procent.

Znacznie lepszy obraz przedstawiają sobą gleby, których zdecydowana większość nie została skażona, a jedynie około 5% jest zanieczyszczonych metalami ciężkimi i to w stopniu słabym.

W okresie najbliższych 10 – 20 lat należy spodziewać się wzrostu zagrożeń dla środowiska związanych z pogłębianiem się efektu szklarniowego i globalnym ocieplaniem klimatu. Jest to efekt zanieczyszczenia atmosfery w skali globalnej. Równocześnie w polskiej części Karpat można oczekiwać utrzymania się trwałej tendencji ograniczania zanieczyszczeń powietrza, wód i gleb zarówno w wyniku świadomych działań proekologicznych jak i w skutek zmian strukturalnych w gospodarce regionu.

  Rolnictwo, leśnictwo, hodowla i istniejący w regionie przemysł nie będą stwarzały większego zagrożenia dla środowiska przyrodniczego Karpat, a jeśli nawet, to będą to raczej zjawiska lokalne, których ryzyko wystąpienia będzie się stale obniżać.

Tendencje wzrostu zagrożeń dla dziedzictwa przyrodniczego Karpat można będzie natomiast obserwować wraz postępującą urbanizacją oraz nadmiernym zainwestowaniem, szczególnie w najbardziej przyrodniczo atrakcyjnych regionach Karpat. Może to powodować stopniową, lecz nieodwracalną utratę walorów przyrodniczych wskutek fragmentacji obszarów chronionych i przecinania korytarzy ekologicznych, świadomego wprowadzania lub przypadkowego zawlekania obcych, ekspansywnych gatunków roślin i zwierząt, a tym samym wypieraniem gatunków rodzimych.

  Dużym zagrożeniem dla środowiska przyrodniczego Karpat Polskich jest ciągle jeszcze niezadowalający, niski poziom kultury korzystania ze środowiska. Dotyczy to zarówno turystów jak i miejscowej ludności. W znaczącym zakresie ten niski poziom wynika nie tyle ze złej woli, co raczej z niskiego poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa. Stąd też w działaniach na rzecz ochrony przyrody Karpat znaczący nacisk należy położyć na podnoszenie poziomu tej świadomości.

 

3. Proponowane działania

Na forum międzynarodowym:

  • Przyjmowanie przez Polskę i realizowanie konwencji i standardów międzynarodowych służących ochronie dziedzictwa przyrodniczego.

  • Aktywny udział przedstawicieli Polski w zakresie kształtowania polityki ochrony przyrody na skalę globalną i regionalną poprzez członkostwo w międzynarodowych organizacjach ochrony przyrody.

  • Kontynuacja współpracy międzynarodowej w szczególności z krajami sąsiadującymi z Polską w zakresie ograniczania emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery.

Na forum ogólnokrajowym:

  • Stałe doskonalenie prawa dotyczącego ochrony dziedzictwa przyrodniczego kraju, a szczególnie w zakresie zabezpieczenia terenów chronionych przed  narastającą antropopresją.

  • Wprowadzenie zrównoważonego z możliwościami środowiska przyrodniczego rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa jako niepodważalnej zasady użytkowania zasobów przyrodniczych kraju.

  • Budowanie klimatu społecznego poparcia dla terenów prawnie chronionych m. in. poprzez uwzględnienie w aktach prawnych systemu rekompensat i dotacji dla właścicieli obszarów w nich położonych.

  • Uznanie lasów górskich i podgórskich za podstawowy czynnik równowagi przyrodniczej, z wysoką rangą poza produkcyjnych funkcji tych lasów.

Na forum regionalnym:

  • Wzmożenie dbałości o ochronę walorów i zasobów przyrodniczych Polskich Karpat poprzez konsekwentną i skuteczną ochronę parków narodowych, krajobrazowych, rezerwatów i pozostałych obiektów i obszarów chronionych przed bezpośrednimi zagrożeniami ze strony antropopresji poprzez wsparcie logistyczne oraz wzmożenie dbałości i nadzoru nad nimi.

  • Powołanie Karpackiego Komitetu Sterującego dla stałego nadzoru nad stanem ochrony przyrody Karpat poprzez stworzenie odpowiedniej bazy danych, oraz jednolitego systemu monitoringu środowiska dla całych Karpat Polskich.

  • W strategiach rozwoju regionalnego powiatów i województw adaptowanie istniejącej sieci obiektów chronionej przyrody i jej zagęszczanie w oparciu o opracowania specjalistów.

  • Zapewnienie trwałości korytarzy ekologicznych w obszarach zurbanizowanych czy intensywnie zagospodarowanych dla przeciwdziałania fragmentacji i izolacji  obszarów dzikiej przyrody.

  • Zapewnienie wypełniania przez lasy karpackie oczekiwań społecznych w zakresie pozaprodukcyjnych funkcji lasów, propagowanie i promowanie działań służb leśnych w społeczeństwie.

Na forum lokalnym:

  • Uznanie, że działalność gospodarcza będzie uwzględniać zasadę trwałości użytkowania zasobów przyrodniczych i zrównoważonego z przyrodą rozwoju społeczeństw lokalnych. Ochrona zasobów i walorów przyrodniczych winna być jednym z priorytetów w koncepcjach rozwoju gmin i powiatów w Karpatach.

  • Zacieśnianie współpracy samorządów lokalnych, służb leśnych i zarządów terenów chronionych dla zapewnienia rozwoju ekonomicznego i pomyślności mieszkańców przy zagwarantowaniu trwałości korzystania z zasobów i walorów przyrodniczych terenów chronionych.

  • Podejmowanie działań dla eliminacji lokalnych źródeł skażeń poprzez zmiany nośników energii, rozwój kanalizacji i budowę oczyszczalni ścieków, promocję rolnictwa ekologicznego.

  • Gospodarowanie zasobami leśnymi prowadzić z uwzględnianiem zasady odtwarzania naturalnych, zgodnych z siedliskiem składów gatunkowych drzewostanów przy maksymalnym wykorzystaniu odnowienia naturalnego.

  • W lasach prywatnych doskonalenie nadzoru i rozwinięcie edukacji leśnej właścicieli, oraz podejmowanie działań na rzecz tworzenia przez właścicieli różnych form wspólnego gospodarowania w lasach.

  • Prowadzenie racjonalnej gospodarki łowieckiej, z określeniem progów zagęszczenia zwierzyny jako naturalnego składnika ekosystemów na poziomie umożliwiającym realizację celów i funkcji lasu określonych w planach.

  • Opracowanie jednolitego i atrakcyjnego systemu edukacyjnego mającego przyczynić się do szybkiego podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństw lokalnych i odwiedzających Karpaty turystów.


<< Memoriał Karpacki Rozdział I ] [ Rozdział II ] [ Rozdział III ] [ Rozdział IV ] [ Rozdział V ] [ Rozdział VI ] [ Rozdział VII ]
 

Strona Główna ] [ Aktualności ] [ EWT ] [ Partnerstwo w projektach ] [ Strategia ] [ Publikacje ] [ Geografia ] [ Informacje Ogólne ] [ Gospodarka ] [ Konferencje ] [ Organizacja ] [ Przedsięwzięcia ] [ Turystyka ] [ STREFA SCHENGEN ] [ Uczestnicy ] [ Kontakt ] [ Linki ]

© Wszelkie prawa zastrzeżone Webmaster: