Archiwalna strona !!! Przejdź na aktualną (kliknij tutaj)
Euroregion Tatry - Archiwum 2009
Euroregion Tatry / Aktualności / Archiwum 2009
 
Centrum Informacji Europejskiej

Niniejsza strona została opracowana i udostępniona dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej

 

 

Euroregion TATRY

Archiwum 2009

30.12.2009

Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora

Związek Euroregion "Tatry" zaprasza do udziału w Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora, które realizowane jest w ramach projektu pt. Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyánszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 oraz ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

0
0
0
0

16.12.2009

Rozstrzygnięcie Słowacko-Polskiego Konkursu Plastyczno-Literackiego pt. Śladami Ladislava Mednyánszkeho

W dniu 15.12.2009 r. w Domu Słowacko-Polskich Spotkań w Kieżmarku odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Słowacko-Polskiego Konkursu Plastyczno-Literackiego pt. Śladami Ladislava Mednyánszkeho, podczas którego młodzi autorzy kilkudziesięciu nagrodzonych i wyróżnionych prac plastycznych oraz utworów literackich odebrali nagrody. Dzieci zostały również zaproszone do kasztelu w Strażkach, rodzinnej siedziby Ladislava Mednyánszkeho, gdzie mogły poznać miejsce, w którym żył i tworzył ten wybitny słowacki artysta oraz podziwiać jego obrazy.

Wszystkim dzieciom i młodzieży z Polski i Słowacji serdecznie dziękujemy za ich liczny udział w konkursie i przygotowanie 212 prac plastycznych i literackich. Jury składa również podziękowania panu Stanisławowi Apostołowi, który specjalnie z okazji konkursu napisał wiersz poświęcony Ladislavowi Mednyánszkemu pt. Za oknami.

Wystawę nagrodzonych prac można oglądać w Domu Słowacko-Polskich Spotkań w Kieżmarku. Na początku przyszłego roku zostanie ona zaprezentowana również w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu.

Konkurs został zorganizowanym przez Stowarzyszenie Region "Tatry" w ramach projektu pt. Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyánszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza" dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

0
0
0

11.12.2009

Nadzwyczajny Kongres Związku Euroregion "Tatry"

W dniu 10 grudnia 2009 roku w Jodłowniku obradował Nadzwyczajny Kongres Związku Euroregion "Tatry", podczas którego delegaci przyjęli w poczet członków Związku Euroregion "Tatry" Województwo Małopolskie, Miasto i Gminę Stary Sącz oraz Gminę Tokarnia. Przeprowadzono również wybory uzupełniające do Rady Związku i podjęto kilka kluczowych uchwał.

Na pisemny wniosek Marszałka Województwa Małopolskiego, zgodnie z uchwałą nr XXXV/537/09 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 31.08.2009 r., Nadzwyczajny Kongres jednogłośnie przyjął Województwo Małopolskiego w poczet członków wspierających [ dokument pdf ]. Członkostwo Województwa Małopolskiego w Euroregionie "Tatry" sprzyjać będzie wymianie doświadczeń oraz konstruktywnemu współdziałaniu. Przyczyni się również do realizacji wielu projektów wpływających na pogłębienie współpracy na pograniczu polsko-słowackim. Kongres przyjął również dwóch nowych członków zwyczajnych Związku Euroregion "Tatry" - Miasto i Gminę Stary Sącz [ dokument pdf ] oraz Gminę Tokarnia [ dokument pdf ].

Delegaci podjęli uchwałę w sprawie dalszych działań dotyczących utworzenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Euroregion "Tatry". Podczas XV Kongresu Związku Euroregion "Tatry" w marcu 2009 roku przyjęta została deklaracja w sprawie utworzenia ww. ugrupowania. Nadzwyczajny Kongres zadecydował o upoważnieniu polsko-słowackiej komisji roboczej ds. EUWT do opracowania projektu w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka, w ramach którego przygotowane zostaną podstawowe dokumenty i analizy oraz przeprowadzone działania organizacyjno-techniczne związane z utworzeniem ugrupowania [ dokument pdf ]. Kongres przyjął również uchwałę w sprawie składek członkowskich i wpisowego [ dokument pdf ].

W związku z tragiczną śmiercią członka Rady Związku Euroregion "Tatry" śp. Waldemara Serwińskiego podczas Kongresu przeprowadzono wybory uzupełniające do Rady Związku. Delegaci na członka Rady wybrali Burmistrza Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna Jana Golbę.

Druga cześć obrad Kongresu poświęcona była prezentacji trzech projektów realizowanych przez Związek Euroregion "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013. Dyrektor biura Związku Euroregion "Tatry" Antoni Nowak przedstawił informację na temat projektu parasolowego pt. Realizacja mikroprojektów na pograniczu polsko-słowackim w latach 2007-2010, którego głównym celem jest promowanie inicjatyw lokalnych i nawiązanie kontaktów transgranicznych poprzez realizację mikroprojektów opartych na działaniach typu "ludzie dla ludzi". W dniach 24-25 września Podkomitet Monitorujący zatwierdził do realizacji 61 mikroprojektów z Euroregionu "Tatry" na łączną kwotę dofinansowania 2.032.313,65 EUR, w tym 15 warunkowo. Aktualnie trwa podpisywanie umów z beneficjentami projektów oraz organizowanie szkoleń w zakresie realizacji i rozliczania mikroprojektów, które odbędą się w dniach 17-18 grudnia. Ogłoszenie kolejnego naboru wniosków o dofinansowanie mikroprojektów planowane jest na I kwartał 2010 roku. [ dokument pdf ]

Mikroprojekt własny Związku Euroregion "Tatry" pt. 15 lat polsko-słowackiej współpracy transgranicznej Euroregionu "Tatry" zaprezentował Wiceprzewodniczący Rady Związku Bogusław Waksmundzki. W najbliższych miesiącach zrealizowane zostaną liczne działania mające na celu promowanie rezultatów polsko-słowackiej współpracy transgranicznej w Euroregionie "Tatry". Zaplanowano m.in. opracowanie nowego polsko-słowackiego serwisu internetowego Euroregionu "Tatry", wydanie dwujęzycznego rocznika Pogranicze Polsko-Słowackie oraz nowej mapy, zorganizowanie międzynarodowej konferencji pt. 15 lat Euroregionu "Tatry"- od stowarzyszenia do Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej, przygotowanie wystawy prezentującej najważniejsze inicjatywy i przedsięwzięcia Euroregionu "Tatry" oraz wyprodukowanie filmu. [ dokument pdf ]

Od stycznia 2009 roku Związek Euroregion "Tatry" realizuje także wspólnie ze Združeniem Region "Tatry", Muzeum w Kieżmarku oraz Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu projekt pt. Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyászkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza". Spośród licznych przedsięwzięć zrealizowanych dotychczas po polskiej i słowackiej stronie warto wymienić dwie wystawy pt. Najstarsze wizerunki Tatr na rycinach, litografiach i mapach oraz Malarskie opowieści Antoniego Krzystyniaka i Juliusa Považana, które latem prezentowane były w Nowym Targu, Kieżmarku i Dolnym Kubinie. We wrześniu rozpoczęły się prace remontowe związane z odnowieniem dziedzińca zamku w Kieżmarku, które potrwają one do końca 2009 roku. Dnia 19 września w Spiskiej Starej Wsi odbył się Festiwal Kultury Rusińskiej Słowacko-Polskiego Pogranicza. Przeprowadzono również Słowacko-Polski Konkurs Plastyczno-Literacki pt. Śladami Ladislava Mednyanszkeho, przeznaczony dla dzieci i młodzieży, którego rozstrzygnięcie odbędzie się 15 grudnia w Kieżmarku. [ dokument pdf ]


11.12.2009

Posiedzenie Rady Związku Euroregion "Tatry"

W dniu 10 grudnia 2009 r. o godz. 10.00 w Jodłowniku odbyło się posiedzenie Rady Związku Euroregion "Tatry", podczas którego przyjęte zostały projekty następujących uchwał na Nadzwyczajny Kongresu Związku Euroregion "Tatry":

  • Uchwała Nr 1 w sprawie: członkostwa wspierającego Województwa Małopolskiego
  • Uchwała Nr 2 w sprawie: członkostwa zwyczajnego Miasta i Gminy Stary Sącz
  • Uchwała Nr 3 w sprawie: członkostwa zwyczajnego Gminy Tokarnia
  • Uchwała Nr 4 w sprawie: składek członkowskich i wpisowego
  • Uchwała Nr 5 w sprawie: dalszych działań dotyczących utworzenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Euroregion "Tatr"

Ponadto w związku z realizacją przez biuro Euroregionu "Tatry" projektu parasolowego pt. Realizacja mikroprojektów na pograniczu polsko-słowackim w latach 2007-2010 Radni zaktualizowali Regulamin organizacyjny Biura Rady Związku Euroregion "Tatry". Dyrektor Antoni Nowak przedstawił Radnym propozycję biura Euroregionu "Tatry" dotyczącą zmian w budżecie projektu parasolowego. Proponowane zmiany wynikają z adaptacji dwóch nowych pomieszczeń biurowych przeznaczonych dla pracowników działu realizacji mikroprojektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013. Podczas Rady omówiono także kwestię dalszego członkostwa Euroregionu "Tatry" w Stowarzyszeniu Europejskich Regionów Granicznych.


27.11.2009

Inauguracja realizacji mikroprojektów w Euroregionie "Tatry"

W dniu 26 listopada 2009 roku w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbyło się spotkanie inaugurujące realizację mikroprojektów w Euroregionie "Tatry", w trakcie którego uroczyście podpisano pierwsze umowy o dofinansowanie mikroprojektów z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Wiecej >>>


26.11.2009

VIII Słowacko-Polskie Forum Gospodarcze

W dniach 19-20 listopada w Spiskiej Nowej Wsi odbyło się VIII Słowacko-Polskie Forum Gospodarcze pod patronatem honorowym Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej na Słowacji Jego Ekscelencji Andrzeja Krawczyka oraz Ministra Gospodarki Republiki Słowackiej Ľubomira Jahnátka. Forum zorganizowane zostało przez Združenie Region "Tatry" w ramach programu System Wsparcia Euroregionalnej Działalności SPERA finansowanego przez Ministerstwo Budownictwa i Rozwoju Regionalnego Republiki Słowackiej.

Wśród gości obecnych na forum byli m.in. Jego Ekscelencja František Ružička Ambasador Republiki Słowackiej w Polsce, Monika Olech Radca Handlowy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Bratyslawie, Vladislav Chlipala Radca Handlowy Ambasady Republiki Słowackiej w Warszawie, Gabriel Kullifay Dyrektor Generalny Wydziału Turystyki w Ministerstwie Gospodarki Republiki Słowackiej oraz Lea Grečková Posłanka Rady Narodowej Republiki Słowackiej.

Pierwszy z bloków tematycznych tegorocznego forum dotyczył kwestii związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce. Prelegentami byli m.in. Piotr Cebulski Prezes Polsko-Słowackiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, Joanna Schmid Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu RP, Emil Stępień z Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, Katarzyna Bielik ze Słowacko-Polskiej Izby Przemysłowej.

W drugiej części, która poświęcona była infrastrukturze transportowej na obszarze Euroregionu "Tatry" zaprezentowano projekt przebudowy drogi Osturnia - przejście graniczne - Niedzica - Dębno, który realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 przez Wojewódzki Zarząd Dróg w Preszowie, Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu, Miasto Spiska Stara Wieś i Obec Osturnia. Projekt omówili: Bogusław Waksmundzki, Wiceprzewodniczący Rady Związku Euroregion "Tatry" i Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego oraz Vladimir Kozak, Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Dróg z Preszowa.


12.11.2009

VIII Słowacko-Polskie Forum Gospodarcze

W dniach 19-20 listopada w Spiskiej Nowej Wsi odbędzie się VIII Słowacko-Polskie Forum Gospodarcze pod patronatem honorowym Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej na Słowacji Jego Ekscelencji Andrzeja Krawczyka oraz Ministra Gospodarki Republiki Słowackiej Ľubomira Jahnátka. Forum organizowane jest przez Združenie Region "Tatry w ramach programu System Wsparcia Euroregionalnej Działalności SPERA finansowanego przez Ministerstwo Budownictwa i Rozwoju Regionalnego Republiki Słowackiej.


12.11.2009
Wystawa Drogą Aksamitnej Rewolucji - Słowacja po 1989 roku

Związek Euroregion "Tatry"
oraz
Ivan Horský
Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie

serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy pt.

Drogą Aksamitnej Rewolucji - Słowacja po 1989 roku

który odbędzie się 17 listopada 2009 roku o godzinie 17.00 w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2.


06.11.2009

Posiedzenie Rady Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry"

W dniu 05.11.2009 roku w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbyło się posiedzenie Rady Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry" poświęcone m.in. omówieniu aktualnej działalności Euroregionu "Tatry" związanej z zarządzaniem mikroprojektami w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 20072-103 oraz stanu realizacji wspólnych projektów.

Biuro Związku Euroregion "Tatry" przedstawiło informację na temat projektu parasolowego pt. Realizacja mikroprojektów na pograniczu polsko-słowackim w latach 2007-2010 w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013 [ dokument pdf - projekt parasolowy ]. W dniach 24-25.09.2009 w Świlczy koło Rzeszowa obradował Podkomitet Monitorujący, który zatwierdził dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na łączną kwotę 2.032.313,65 EUR dla 61 mikroprojektów z listy rankingowej Euroregionu "Tatry", w tym dla 15 warunkowo. Wśród zatwierdzonych projektów znalazł się również mikroprojekt własny Euroregionu "Tatry" pt. 15 lat polsko-słowackiej współpracy transgranicznej Euroregionu "Tatry". Lista zatwierdzonych mikroprojektów dostępna jest na stronie internetowej Euroregionu "Tatry" http://www.euroregion-tatry.pl/?id=ewt#2009_11_03 W listopadzie i grudniu biuro Związku Euroregion "Tatry" podpisze umowy z beneficjentami, którzy otrzymali dofinansowanie oraz przeprowadzi dla nich szkolenia. W I kwartale 2010 roku planowane jest ogłoszenie II naboru wniosków o dofinansowanie mikroprojektów.

Biuro Združenia Region "Tatry" poinformowało o projektach własnych realizowanych w ramach Programu Wsparcia Euroregionalnej Działalności (SPERA). W ramach jednego z tych projektów w dniach 19-20.11.2009 r. w Spiskiej Nowej Wsi odbędzie się VIII Słowacko-Polskie Forum Gospodarcze, którego tematyka dotyczyć będzie transgranicznej infrastruktury komunikacyjnej i transportowej oraz ruchu turystycznego.

Członkowie Rady zapoznali się również z informacją na temat projektu pt. Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyanszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza", który realizowany jest wspólnie przez Związek Euroregion "Tatry", Združenie Region "Tatry", Muzeum w Kieżmarku oraz Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu [ dokument pdf - projekt S7KP ]. Wśród zrealizowanych dotychczas przedsięwzięć są dwie wystawy pt. Najstarsze wizerunki Tatr na rycinach, litografiach i mapach oraz Malarskie opowieści Antoniego Krzystyniaka i Juliusa Považana. We wrześniu rozpoczęto prace związane z odnowieniem dziedzińca zamku w Kieżmarku, które potrwają one do końca 2009 roku. Dnia 19 września w Spiskiej Starej Wsi odbył się Festiwal Kultury Rusińskiej Słowacko-Polskiego Pogranicza. Natomiast w październiku ogłoszono Słowacko-Polski Konkurs Plastyczno-Literacki pt. Śladami Ladislava Mednyanszkeho, przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Partnerzy projektu przedłożyli w październiku pierwsze Raporty postępu realizacji projektu wraz z wnioskami o refundację poniesionych wydatków.


06.11.2009

Posiedzenie Rady Związku Euroregion "Tatry"

Dnia 5 listopada 2009 r. o godz. 10.00 w siedzibie Związku Euroregion "Tatry" w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2 odbyło się posiedzenie Rady Związku Euroregion "Tatry". Członkowie Rady podjęli uchwałę w sprawie zwołania Nadzwyczajnego Kongresu Związku Euroregion "Tatry", który odbędzie się dnia 10 grudnia 2009 r. w Jodłowniku. Kongres przyjmie w poczet członków zwyczajnych Miasto i Gminę Stary Sącz oraz jako członka wspierającego Województwo Małopolskie. Uczestnicy Kongresu zapoznają się z informacją na temat stanu realizacji projektu parasolowego "Realizacja mikroprojektów na pograniczu polsko-słowackim w latach 2007-2013" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013 oraz z realizacją projektów własnych Euroregionu "Tatry" pt. 15-lat polsko-słowackiej współpracy transgranicznej Euroregionu "Tatry" (mikroprojekt) oraz Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyanszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza". Ponadto w związku z tragiczną śmiercią członka Rady Pana Waldemara Serwińskiego na Kongresie zostaną przeprowadzone wybory uzupełniające do Rady Związku Euroregion "Tatry". Delegatom zostanie również przedłożony projekt uchwały w sprawie składek członkowskich i wpisowego.


29.10.2009

Literackie tercety: Joanna Pawluśkiewicz

W dniu 28 października 2009 roku w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbyło się spotkanie z Joanną Pawluśkiewicz, autorką książek "Pani na domkach" oraz "Telenowela". Zostało ono zorganizowane przez Stowarzyszenie Willa Decjusza, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu oraz Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu. W czasie spotkania, które poprowadził aktor Teatru Witkacego w Zakopanem Krzysztof Wnuk, Autorka opowiedziała o swoim pobycie w USA, będącym dla niej inspiracją do napisania książki "Pani na domkach", o emigracji, podróżach i pracy w Chicago.

Joanna Pawluśkiewicz - pisarka, scenarzystka, felietonistka. Studiowała filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współprowadzi fundację filmową Moma Film. Zajmuje się też produkcją telewizyjną i filmową. Debiutowała w 2002 roku na łamach "Ha!artu". Jest autorką powieści "Pani na domkach" i "Telenowela", a także współautorką projektu Nowe Legendy Miejskie.

Literackie tercety to nowy program stypendialny Stowarzyszenia Willa Decjusza realizowany we współpracy z Instytutem Książki i Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Zakłada on m.in. organizację spotkań autorskich z czytelnikami w różnych miastach Małopolski, w trakcie których publiczność ma możliwość lepszego poznania tytułowego "tercetu", czyli autora, jego tłumacza oraz wybranej do tłumaczenia książka tego autora.


21.10.2009

Słowacko-polski konkurs plastyczno-literacki pt. Śladami Ladislava Mednyanszkeho

Zapraszamy do uczestnictwa w słowacko-polskim konkursie plastyczno-literackim pt. Śladami Ladislava Mednyanszkeho, adresowanym do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz młodzieży do lat 26.

Konkurs jest organizowany przez Stowarzyszenie Region "Tatry" z Kieżmarku w ramach projektu pt. Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyanszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.


16.10.2009

Konferencja Trendy rozwoju ruchu turystycznego w Euroregionie "Tatry"

W dniu 14 października 2009 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Liptowski Mikulasz odbyła się konferencja pt. Trendy rozwoju ruchu turystycznego w Euroregionie "Tatry" zorganizowana przez Komisję turystyki Združenia Region "Tatry" w ramach projektu dofinansowanego z Programu Wsparcia Euroregionalnej Działalność SPERA. Tematyka konferencji dotyczyła m.in. nowych trendów w rozwoju turystyki z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, budowania marki regionów oraz wpływu kryzysu gospodarczego na rozwój turystyki. Prelegentami byli słowaccy i polscy eksperci z dziedziny turystyki. W konferencji uczestniczyli członkowie Komisji turystyki transgranicznego Związku Euroregion "Tatry", przedstawiciele polskich i słowackich samorządów, centrów informacji turystycznej, szkół hotelarskich i biur podróży. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, prezentacji produktów turystycznych oraz nawiązania współpracy pomiędzy miastami i gminami pogranicza polsko-słowackiego.


18.09.2009

Zakończenie pełnienia funkcji dyplomatycznej przez Konsula Generalnego Republiki Słowackiej w Polsce Ivana Horskiego

Dnia 16 września 2009 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Nowym Targu odbyło się spotkanie z Konsulem Generalnym Republiki Słowackiej Ivanem Horskim, związane z zakończeniem pełnienia przez niego funkcji dyplomatycznej. Na uroczystości obecne były władze powiatu nowotarskiego, burmistrzowie miast Nowy Targ i Zakopane, wójtowie gmin z terenu powiatu nowotarskiego oraz Konsul Honorowy Słowacji Wiesław Wojas z małżonką. Związek Euroregion "Tatry" reprezentowali Przewodniczący Rady Wendelin Haber oraz Dyrektor Biura Antoni Nowak, którzy podziękowali Konsulowi za wielki wkład pracy w kształtowanie i rozwój współpracy międzynarodowej pomiędzy Polską a Słowacją. Wyrazili również wdzięczność za objęcie patronatu honorowego nad jednym z najważniejszych transgranicznych przedsięwzięć Euroregionu "Tatry", jakim jest projektem pt. Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyánszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza".


08.09.2009

Związek Euroregion "Tatry", Orawska Galeria w Dolnym Kubinie
i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
serdecznie zapraszają na wystawę

MALARSKIE OPOWIEŚCI ANTONIEGO KRZYSTYNIAKA I JÚLIUSA POVAŽANA

Ośrodek Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2
wrzesień 2009, poniedziałek - piątek 9.00 - 16.00


Wystawa realizowana w ramach projektu pt. Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyánszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 oraz ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

0
0
0

25.08.2009

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu nieograniczonym na adaptację pomieszczeń przy ul. Sobieskiego 2 w Nowym Targu dla projektu parasolowego pt. "Realizacja mikroprojektów na pograniczu polsko-słowackim w latach 2007-2010" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 (Nr sprawy: ET/PWT/RMPPS/2009/1)." [ dokument pdf ]


20.08.2009

Dnia 19 sierpnia 2009 r. o godz. 11.00 w siedzibie Związku Euroregion "Tatry" w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2odbyło się posiedzenie Rady Związku Euroregion "Tatry".

Program:

  1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Rady w dniu 05.06.2009r.
  2. Przyjęcie Uchwały Nr 5/XV/2009 w sprawie: zatwierdzenia składów osobowych Komisji problemowych Związku Euroregion "Tatry" [ uchwała doc ]
  3. Informacja na temat realizacji projektu parasolowego "Realizacja mikroprojektów na pograniczu polsko-słowackim w latach 2007-2010" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013.
  4. Informacja na temat realizacji projektów własnych Euroregionu "Tatry" w ramach w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013.
    • Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyanszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza"
    • mikroprojektu "15 lat polsko-słowackiej współpracy transgranicznej Euroregionu "Tatry"
  5. Omówienie sytuacji finansowej Związku Euroregion "Tatry".
  6. Sprawy wniesione:

05.08.2009

Związek Euroregion "Tatry", Orawska Galeria w Dolnym Kubinie
i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
serdecznie zapraszają na wystawę

MALARSKIE OPOWIEŚCI
ANTONIEGO KRZYSTYNIAKA I JÚLIUSA POVAŽANA

Orawska Galeria w Dolnym Kubinie, Hviezdoslavovo námestie 11 6-30 sierpnia 2009 r., wtorek - niedziela 10.00 - 17.00


05.08.2009

Związek Euroregion "Tatry" oraz Muzeum w Kieżmarku
serdecznie zapraszają na wystawę

NAJSTARSZE WIZERUNKI TATR
NA MAPACH, RYCINACH I LITOGRAFIACH

ze zbiorów Henryka Rączki, Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum w Kieżmarku,
Archiwum w Popradzie, Podtatrzańskiego Muzeum w Popradzie

Ośrodek Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2 5-28 sierpnia 2009 r., poniedziałek - piątek 9.00-16.00


04.08.2009

Związek Euroregion "Tatry", Orawska Galeria w Dolnym Kubinie
i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy

MALARSKIE OPOWIEŚCI
ANTONIEGO KRZYSTYNIAKA I JÚLIUSA POVAŽANA

który odbędzie się dnia 6 sierpnia 2009 roku o godzinie 16.30 w Orawskiej Galerii w Dolnym Kubinie, Hviezdoslavovo námestie 11

Zaproszeniedokument pdf ]

Wystawa realizowana w ramach projektu pt. Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyánszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 oraz ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

0
0
0

04.08.2009

Związek Euroregion "Tatry" oraz Muzeum w Kieżmarku
serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy

NAJSTARSZE WIZERUNKI TATR
NA MAPACH, RYCINACH I LITOGRAFIACH

ze zbiorów Henryka Rączki, Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum w Kieżmarku,
Archiwum w Popradzie, Podtatrzańskiego Muzeum w Popradzie

który odbędzie się dnia 5 sierpnia 2009 roku o godzinie 17.00 w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2

Zaproszeniedokument pdf ]

Wystawa realizowana w ramach projektu pt. Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyánszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 oraz ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

0
0
0

23.07.2009

Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty budowlane

 

Przetarg nieograniczony na adaptację pomieszczeń przy ul. Sobieskiego 2 w Nowym Targu dla projektu parasolowego pt."Realizacja mikroprojektów na pograniczu polsko-słowackim w latach 2007-2010" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

  1. Ogłoszenie o przetargudokument pdf ]
    1. Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia. 10.08.2009 r.dokument pdf ]
  2. SIWZdokument pdf ]
  3. Załączniki do SIWZ :
  4. Wyjaśnienie Zamawiającego do poz. nr 1 Przedmiaru Robót stanowiącego załącznik nr 2 do SIWZ, 04.08.2009 r.

13.07.2009

Członkowie Związku Euroregion "Tatry"
ze smutkiem i żalem przyjęli wiadomość o tragicznej śmierci

Śp. Waldemara Serwińskiego

Burmistrza Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna,
członka Rady Związku Euroregion "Tatry".

W zmarłym tracimy wspaniałego człowieka,
wybitnego i zasłużonego działacza naszego stowarzyszenia.

Rodzinie i bliskim zmarłego najszczersze wyrazy współczucia składają

Przewodniczący i Rada Związku Euroregion "Tatry"


25.06.2009

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu nieograniczonym na usługi wydawnicze i drukowania

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu nieograniczonym na usługi wydawnicze i drukowania dla projektu pt. Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyánszkého do Jana Kantego Pawluśkiewicza" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (nr sprawy: ET/PWT/S7KP/2009/1).

Wybrana została oferta nr: S7KP/2009/III
Firma (nazwa): Pasaż Sp. z o.o.
Adres: ul. Rydlówka 24, 30-363 Kraków

Uzasadnienie wyboru:

Wykonawca ten złożył ofertę przetargową spełniającą wymogi ustawy Prawo zamówień publicznych oraz Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia i przedstawiającą najkorzystniejszy bilans punktów tj.: 283,02 przyznanych w obu kryteriach oceny ofert w niniejszym postępowaniu przetargowym tzn.: cena brutto oraz jakość druku i oprawy dwóch przedstawionych do oceny książek.

  • Informacja o wykonawcach, którzy złożyli oferty wraz ze streszczeniem oceny i porównaniem złożonych ofert [ dokument pdf ]
  • Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty [ dokument pdf ]

05.06.2009

Dnia 5 czerwca 2009 r. o godz. 10.00 w siedzibie Euroregionu "Tatry" w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2 odbyło się posiedzenie Rady Związku Euroregion "Tatry".

Program:

  1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Rady w dniu 25.03.2009 r.
  2. Podjecie uchwały Nr 4/XV/2009 w sprawie: powołania Przewodniczących Komisji problemowych Rady.[ dokument pdf ]
  3. Informacja na temat projektów własnych Euroregionu "Tatry" :
    • mikroprojekt 15 lat polsko-słowackiej współpracy transgranicznej Euroregionu "Tatry"[ dokument pdf ]
    • Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyanszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza".
  4. Informacja na temat pierwszego naboru mikroprojektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013.[ dokument pdf ]
  5. Sprawy wniesione.

05.06.2009

Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na usługi wydawnicze i drukowania

Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na usługi wydawnicze i drukowania dla projektu pt. Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyánszkého do Jana Kantego Pawluśkiewicza" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • Ogłoszenie [ dokument pdf ]
  • Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia [ dokument pdf ]
    • Załącznik nr 1 - Oferta przetargowa [ dokument doc ]
    • Załącznik nr 2 - Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia [ dokument pdf ]
    • Załącznik nr 3 - Oświadczenie Wykonawcy o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu [ dokument doc ]
    • Załącznik nr 4 - Wykaz wykonanych usług [ dokument doc ]
    • Załącznik nr 5 - Oświadczenie w sprawie udziału Podwykonawców [ dokument doc ]
    • Załącznik nr 6 - Informacja o podmiocie wspólnym [ dokument doc ]
    • Załącznik nr 7 - Wzór umowy [ dokument doc ]
  • Wyjaśnienie treści SIWZ, 15.06.2009 r.dokument pdf ]

14.05.2009

Wizyta polskich i słowackich parlamentarzystów

W dniu 13 maja 2009 roku w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej gościli członkowie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Przewodniczącym Bronisławem Dutką oraz delegacja Komisji Administracji Publicznej i Rozwoju Regionalnego Rady Narodowej Republiki Słowackiej, której przewodniczył wicemarszałek parlamentu Słowacji Tibor Cabaj. Wśród gości znaleźli się również Konsul Generalny Republiki Słowackiej Ivan Horský oraz Konsul Honorowy Wiesław Wojas. Posłowie spotkali się z Radą Związku Euroregion "Tatry" oraz gospodarzami gmin, miast i powiatów zrzeszonych w Euroregionie "Tatry". Celem wizyty polskich i słowackich parlamentarzystów było zapoznanie się z rezultatami polsko-słowackiej współpracy transgranicznej, zwłaszcza w zakresie realizacji wspólnych projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej, a także przygotowanie tematyki na spotkanie Grupy Wyszehradzkiej, które jesienią tego roku odbędzie się w Polsce.


29.04.2009

Konferencja prasowa na temat działalności Euroregionu "Tatry"

W dniu 28 kwietnia 2009 roku w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbyła się konferencja prasowa na temat działalności Euroregionu "Tatry". Przewodniczący Rady Związku Euroregion "Tatry" Wendelin Haber przedstawił kluczowe zagadnienia, będące przedmiotem obrad narodowych kongresów w Jabłonce i Rużomberku oraz XV Kongresu Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry", który odbył się 17 kwietnia w Muszynie. Przewodniczący poinformował również o najważniejszych uchwałach podjętych przez Kongresy. Wiceprzewodniczący Rady Bogusław Waksmundzki zaprezentował program obchodów jubileuszu 15-lecia Euroregionu "Tatry", który przypada w 2009 roku. Dyrektor biura Związku Euroregion "Tatry" w Nowym Targu Antoni Nowak poinformował o realizacji Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 oraz pierwszych projektach z obszaru Euroregionu "Tatry", które uzyskały dofinansowanie. Najwięcej uwagi poświęcił ogłoszonemu przez biuro Związku Euroregion "Tatry" w dniu 30 marca 2009 roku pierwszemu naborowi wniosków o dofinansowanie mikroprojektów, który trwać będzie do 29 maja. Natomiast Dyrektor biura Združenia Region "Tatry" w Kieżmarku Milan Nevlazla zaprezentował polsko-słowackie projekty, które biuro przygotowało do realizacji w 2009 roku w ramach programu System Wsparcia Euroregionalnej Działalności, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Budownictwa i Rozwoju Regionalnego Republiki Słowackiej.


21.04.2009

XV KONGRES TRANSGRANICZNEGO ZWIĄZKU EUROREGION "TATRY"

W dniu 17 kwietnia 2009 roku w Muszynie obradował XV Kongres Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry". Kongres ten podsumował dwuletnie polskie przewodnictwo w Transgranicznym Związku Euroregion "Tatry" i powołał członków Rady Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry" na kadencję 2009-2010. Ze strony polskiej zostali nimi członkowie Rady Związku Euroregion "Tatry": Wendelin Haber, Paweł Dziuban, Antoni Karlak, Grzegorz Niezgoda, Waldemar Serwiński, Andrzej Skupień oraz Bogusław Waksmundzki. Natomiast ze strony słowackiej członkowie Rady Združenia Region "Tatry": Igor Šajtlava, Jozef Biroš, Ivan Budiak, Peter Burian, Eugen Dedinský, Gustáv Dobák i Ján Pavlík. Przewodniczącym Rady Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry" na lata 2009-2010 wybranym na pierwszym posiedzeniu Rady, które odbyło się po zakończeniu obrad Kongresu został Igor Šajtlava, natomiast Wiceprzewodniczącym Wendelin Haber. Kongres powołał również Komisję rewizyjną Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry" na lata 2009-2010. Jej członkami ze strony polskiej zostali: Edward Tybor, Waldemar Wojtaszek i Adam Sawina, zaś ze strony słowackiej: Ľudmila Gnojčáková, Rajmund Bradík i Marián Vojtík. Ponadto delegaci podjęli uchwały w następujących sprawach: zatwierdzenia Sprawozdań Rady i Komisji rewizyjnej Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry" oraz udzielenia absolutorium Radzie, Deklaracji dotyczącej utworzenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej, jubileuszu 15-lecia Euroregionu "Tatry", projektu Historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku wokół Tatr oraz realizacji polsko-słowackich mikroprojektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013.

W Kongres uczestniczyli liczni goście z Polski i Słowacji, m.in. Poseł na Sejm RP Andrzej Gut-Mostowy, Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Ivan Horský, Dyrektor Wydziału Współpracy Międzynarodowej i Transgranicznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej Oľga Marhuliková, dr Bogdan Wrzochalski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Doradca Marszałka Województwa Małopolskiego ds. Międzynarodowych Franciszek Adamczyk, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Wiceprzewodniczący Samorządowego Kraju Preszowskiego Milan Baran, Dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Stanisław Pajor, Zastępca Dyrektora Władzy Wdrażającej Programy Europejskie Mariusz Kasprzyk, Kierownik Sekcji ds. Kontroli I Stopnia Władzy Wdrażającej Programy Europejskie Jan Krzesiński, Dyrektor Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013 Ewa Ślęzak, Dyrektor Biura Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr Bożena Buchowicz, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Region Beskidy Marcin Filip, Prezes Polsko-Słowackiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie Piotr Cebulski, Prezes Nowotarskiej Izby Gospodarczej Marek Teper.

Program XV Kongresu Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry":

9.30 -10.00
Rejestracja uczestników

10.00 - 12.00

  • Otwarcie Kongresu
  • Przewodniczący Rady Wendelin Haber
  • Wiceprzewodniczący Rady Ivan Budiak
  • Burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna Waldemar Serwiński
  • Wybór Współprzewodniczących obrad Kongresu
  • Przyjęcie Regulaminu i porządku obrad
  • Wybór Komisji: mandatowej, wnioskowej, skrutacyjnej
  • Sprawozdanie Rady Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry" z działalności w 2008 roku [ dokument pdf ] [ dokument pdf ]
  • Sprawozdanie Komisji rewizyjnej Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry" [ dokument pdf ] [ dokument pdf ] [ dokument pdf ]
  • Wystąpienia zaproszonych gości

12.00 - 12.15
Przerwa

12.15 - 13.00
Dyskusja nad sprawozdaniami Rady i Komisji rewizyjnej Podjęcie uchwał w sprawach:

  • zatwierdzenia Sprawozdań Rady i Komisji rewizyjnej Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry" oraz udzielenia absolutorium Radzie [ dokument pdf ]
  • powołania członków Rady i Komisji rewizyjnej Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry" [ dokument pdf ]
  • deklaracji dotyczącej utworzenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej [ dokument pdf ] [ dokument pdf ]
  • jubileuszu 15-lecia Euroregionu "Tatry" [ dokument pdf ] [ dokument pdf ]
  • projektu Historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku wokół Tatr [ dokument pdf ]
  • realizacji polsko-słowackich mikroprojektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013 [ dokument pdf ]

13.00
Podsumowanie i zakończenie obrad Kongresu


16.04.2009

XV Kongres Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry"

W dniu 17 kwietnia 2009 r. w Muszynie odbędzie się XV Kongres Tansgranicznego Związku Euroregion "Tatry" .


01.04.2009

Dnia 25.03.2009 r. w siedzibie Euroregionu "Tatry" w Nowym Targu przy ul. Sobieskiego 2, odbyło się posiedzenie Rady Związku Euroregion "Tatry".

Program
  1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Rady w dniu 02.03.2009 r.
  2. Podjęcie uchwał w sprawie:
    1. wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Związku Euroregion "Tatry" [ dokument doc ]
    2. zatwierdzenia budżetu Związku Euroregion "Tatry" na rok 2009 [ dokument doc ]
    3. upoważnienia do zaciągania zobowiązań majątkowych w imieniu Związku Euroregion "Tatry" [ dokument doc ]
  3. Realizacja projektu Historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku dookoła Tatr złożonego przez Miasto Nowy Targ do dofinansowania w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013.
  4. Sprawy wniesione.

30.03.2009

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE MIKROPROJEKTÓW

Pakiet aplikacyjny w wersji polskiej [ dokument zip ]

  • Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013 [ dokument pdf ]
  • Podręcznik Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013 [ dokument pdf ]
  • Wytyczne kwalifikowania wydatków i projektów [ dokument zip ]

Pakiet aplikacyjny w wersji słowackiej [ dokument zip ]

  • Program cezhraničnej spolupráce PL-SK 2007-2013 [ dokument pdf ]
  • Programový manuál [ dokument pdf ]
  • Pravidlá oprávnenosti výdavkov [ dokument pdf ]
  • Špeciálne upozornenie pre žiadateľov zo slovenskej strany týkajúce sa financovania [ dokument pdf ]

23.03.2009

WARSZTATY SZKOLENIOWE DLA WNIOSKODAWCÓW MIKROPROJEKTÓW

Związek Euroregion "Tatry" uprzejmie informuje, że dnia 30 marca 2009 r. planowane jest ogłoszenie zaproszenia do składania wniosków o przyznanie dofinansowania dla mikroprojektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013. Nabór wniosków trwać będzie do dnia 29 maja 2009 r.

W związku z powyższym organizujemy cykl warsztatów szkoleniowych dotyczących prawidłowego wypełniania wniosków dla potencjalnych mikrobeneficjentów z części obszaru wsparcia Programu zarządzanej przez Euroregion "Tatry".więcej >>>


20.03.2009

ZATWIERDZONO DOKUMENTY DLA WNIOSKODAWCÓW MIKROPROJEKTÓW W RAMACH PROGRAMU WSPÓŁRPACY TRANSGRANICZNEJ PL-SK 2007-2013

W dniu 19 marca 2009 roku Komitet Monitorujący na posiedzeniu w Tatrzańskiej Łomnicy zatwierdził pakiet dokumentów dla wnioskodawców mikroprojektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013. więcej>>>


13.03.2009

XV Kongres Związku Euroregion "Tatry"

W dniu 12 marca 2009 roku w Jabłonce odbył się XV Kongres Związku Euroregion "Tatry". Kongres miał charakter sprawozdawczo-wyborczy. Delegaci wybrali na nowe władze Związku Euroregion "Tatry" na kadencję 2009-2010.

Przewodniczącym Rady ponownie został pan Wendelin Haber.

W skład Rady weszli:

  • Paweł Dziuban - Wójt Gminy Łapsze Niżne
  • Antoni Karlak - Wójt Gminy Jabłonka
  • Grzegorz Niezgoda - Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica
  • Waldemar Serwiński - Burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna
  • Andrzej Skupień - Wicestarosta Tatrzański
  • Bogusław Waksmundzki - Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego

Członkami Komisji rewizyjnej zostali:

  • Adam Sawina - Radny Gminy Raba Wyżna
  • Edward Tybor - Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego
  • Waldemar Wojtaszek - Wójt Gminy Czorsztyn

Ponadto XV Kongres przyjął w poczet członków Związku Euroregion "Tatry" Miasto Mszana Dolna oraz Gminę Spytkowice.

Program XV Kongresu Związku Euroregion "Tatry":

09.30 - 10.00

Rejestracja uczestników

10.00 - 10.15

Otwarcie Kongresu: Przewodniczący Rady Związku Wendelin Haber - Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak

  • wybór Przewodniczącego Kongresu,
  • przyjęcie porządku i regulaminu obrad,
  • wybór komisji mandatowej, wnioskowej i skrutacyjnej.

10.15 - 11.30

Sprawozdanie Rady z działalności w 2008 roku [ dokument pdf ] [ załącznik nr 1 pdf ] [ załącznik nr 2 pdf ] [ załącznik nr 3 pdf ]

Sprawozdanie Komisji rewizyjnej za rok 2008 [ dokument pdf ]

11.30 - 11.45

Wystąpienia gości zaproszonych
Dyskusja nad Sprawozdaniami

11.45 - 12.00

Podjęcie uchwał w sprawach:

  • zatwierdzenia sprawozdań Rady i Komisji rewizyjnej oraz udzielenia absolutorium Radzie [ dokument pdf ]
  • członkostwa zwyczajnego Gminy Miasta Mszana Dolna [ dokument pdf ]
  • członkostwa zwyczajnego Gminy Spytkowice [ dokument pdf ]

12.00 - 12.15

Przerwa

12.15 - 13.15

Wybory władz Związku Euroregion "Tatry":

  • Przewodniczącego Rady
  • członków Rady
  • członków Komisji rewizyjnej

13.15 - 13.45

Podjęcie uchwał w sprawach:

13.45 - 14.00

Ogłoszenie wyników wyborów oraz podsumowanie i zakończenie obrad Kongresu


06.03.2009

Konferencja "Wspólna europejska waluta - rekomendacje dla Polski" oraz wystawa "Droga Słowacji do euro"

W dniu 2 marca w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbyła się konferencja "Wspólna europejska waluta - rekomendacje dla Polski" oraz wernisaż wystawy "Droga Słowacji do euro".

Doświadczenia Słowacji przy wprowadzaniu euro przedstawili podczas konferencji Ambasador Republiki Słowackiej w Polsce František Ružička oraz Radca Handlowy Ambasady Słowacji Vladislav Chlípala. Głos zabrali również Przewodniczący Polsko-Słowackiej Grupy Parlamentarnej Poseł Andrzej Gut-Mostowy oraz Dyrektor Biura Związku Euroregion "Tatry" Antoni Nowak. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych, izb gospodarczych i cechów rzemieślniczych oraz Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Wystawę "Droga Słowacji do euro" uroczyście otworzyli: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Gut-Mostowy, Ambasador Słowacji František Ružička oraz Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie Helena Jacošova. Wystawa prezentuje słowackie monety euro oraz kolekcje monet okolicznościowych, wybitych przez mennicę w Kremnicy a także liczne materiały informacyjne i promocyjne przygotowane przez Narodowy Bank Słowacji i Ministerstwo Finansów Republiki Słowackiej.

Konferencja została zorganizowana przez Ambasadę Republiki Słowackiej w Warszawie oraz Przewodniczącego Polsko-Słowackiej Grupy Parlamentarnej Andrzeja Guta-Mostowego. Wystawę przygotował Instytut Słowacki w Warszawie we współpracy z mennicą w Kremnicy, Narodowym Bankiem Słowacji i Ministerstwem Finansów Republiki Słowackiej.


06.03.2009

Dnia 02.03.2009 r. o godz. 10.00 w siedzibie Związku Euroregion "Tatry" w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2 odbyło się posiedzenie Rady Związku Euroregion "Tatry".

Program:

  1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Rady Związku w dniu 04.11.2008 r.
  2. Podjęcie uchwały w sprawie: terminu, miejsca i programu XV Kongresu Związku Euroregion "Tatry".[ dokument doc ] [ dokument doc ]
  3. Informacja na temat Sprawozdania finansowego Związku Euroregion "Tatry" za 2008 r., Bilansu oraz Rachunku zysków i strat.dokument doc ]
  4. Podjęcie uchwały w sprawie: zatwierdzenia Sprawozdania Rady Związku Euroregion "Tatry" z działalności w 2008 r. i przyjęcia materiałów na XV Kongres Związku Euroregion "Tatry".
  5. Przyjęcie informacji w sprawie Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013:
    1. projekt parasolowy Realizacja mikroprojektów na pograniczu polsko-słowackim w latach 2007-2010,
    2. projekt własny Euroregionu "Tatry" pt. Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyanszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza".
  6. Informacja w sprawie propozycji pana Stanisława Apostoła dotyczącej prowadzenia przez Związek Euroregion "Tatry" działalności gospodarczej.
  7. Sprawy wniesione.

27.02.2009

Wizyta prezydentów Polski i Słowacji na pograniczu

W dniu 21 lutego 2009 roku prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej: Lech Kaczyński oraz Ivan Gašparovič odwiedzili polsko-słowackie pogranicze. Prezydenci spotkali się na przejściu granicznym Chyżne-Trstena. W miejscowości Novot obejrzeli wyścigi zaprzęgów konnych. Następnie udali się do Namestova, gdzie Lech Kaczyński odznaczył Ivana Gašparoviča najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego, a sam odebrał najwyższy order słowacki - Podwójny Biały Krzyż. W Jabłonce prezydenci spotkali się z mieszkańcami Orawy oraz przedstawicielami społeczności słowackiej mieszkającej w gminie.


16.02.2009

Wystawa malarstwa Ryszarda Kowalewskiego "Moje góry"

"Moje góry" pozbawione są improwizacji i zdobnictwa, bo górom z taką tanią ornamentyką nie do twarzy. I chociaż wydawać się może, że bezduszne skalne pustkowia kusić mogą romansem, to przecież powszechnie wiadomo, że w górach sielanki nie ma.
Tak o swoim malarstwie mówi artysta malarz, alpinista i taternik Ryszard Kowalewski, którego wystawę prezentujemy w lutym w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu.


12.02.2009

Szkolenie inauguracyjne w zakresie mikroprojektów

W dniu 11 lutego 2009 roku Związek Euroregion "Tatry" zorganizował w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu Szkolenie inauguracyjne w zakresie mikroprojektów zarządzanych przez Euroregion "Tatry" w ramach III Osi priorytetowej Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

Miało ono na celu zapoznanie przedstawicieli wszystkich samorządów lokalnych (powiatów, miast, gmin) z obszaru wsparcia należącego do kompetencji Euroregionu "Tatry" z podstawowymi informacjami dotyczącymi udzielania wsparcia finansowego na realizację mikroprojektów. Więcej informacji na temat szkolenia oraz prezentacje znaleźć można w zakładce EWT 2007-2013 więcej>>>


27.01.2009

Wernisaż wystawy malarstwa Ryszarda Kowalewskiego "Moje góry"

Związek Euroregion "Tatry"
serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa
  Ryszarda Kowalewskiego
"Moje góry"

  który odbędzie się 2 lutego 2009 roku (poniedziałek) o godz. 17.00
w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2.

Ryszard Kowalewski urodził się w 1943 roku w Lublinie. Uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. w 1968 roku ukończył z wyróznieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez 2 lata był asystentem profesora Wałkowskiego w pracowni drzeworytu kolorowego. W 1970 roku przeprowadził się do Gdańska, gdzie mieszka do dziś. Cztery lata pracował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych jako asystent profesorów: Podlewskiego, Kadłubowskiego i Zabłockiego. W latach 1993-1999 pełnił funkcję skarbnika, a następnie wiceprezesa Związku Polskich Artystów Plastyków.

Góry i wspinaczka stały się jego pasją już od pierwszych wędrówek w czasie studiów, kiedy odkrywał Jurę Krakowsko-Częstochowską i Tatry. Potem przyszedł czas na wyprawy w góry Norwegii, Alpy włoskie i francuskie, często w gronie najlepszych polskich alpinistów. Zdobył najwyższe szczyty w Andach, Pamirze, Hindukuszu, Karakorum i Himalajach. Wrażenia z podziwiania surowego piękna i majestatu gór oraz radości i trudy towarzyszące wspinaczce Ryszrad Kowalewski oddaje w swoich obrazach, które charakteryzuje w następujący sposób: "Moje góry" pozbawione są improwizacji i zdobnictwa, bo górom z taką tanią ornamentyką nie do twarzy. I chociaż wydawać się może, ze bezduszne skalne pustkowia kusić mogą romansem, to przecież powszechnie wiadomo, że w górach sielanki nie ma." Góry i wspinaczka stały się jego pasją już od pierwszych wędrówek w czasie studiów, kiedy odkrywał Jurę Krakowsko-Częstochowską i Tatry. Potem przyszedł czas na wyprawy w góry Norwegii, Alpy włoskie i francuskie, często w gronie najlepszych polskich alpinistów. Zdobył najwyższe szczyty w Andach, Pamirze, Hindukuszu, Karakorum i Himalajach. Wrażenia z podziwiania surowego piękna i majestatu gór oraz radości i trudy towarzyszące wspinaczce Ryszrad Kowalewski oddaje w swoich obrazach, które charakteryzuje w następujący sposób: "Moje góry" pozbawione są improwizacji i zdobnictwa, bo górom z taką tanią ornamentyką nie do twarzy. I chociaż wydawać się może, ze bezduszne skalne pustkowia kusić mogą romansem, to przecież powszechnie wiadomo, że w górach sielanki nie ma."


Archiwum 2008
Archiwum 2007
Archiwum 2006
Archiwum 2005
Archiwum 2004
Archiwum 2003
Archiwum 2002
Archiwum 2001
Archiwum 1999-2000

 

Strona Główna ] [ Aktualności ] [ EWT ] [ Partnerstwo w projektach ] [ Strategia ] [ Publikacje ] [ Geografia ] [ Informacje Ogólne ] [ Gospodarka ] [ Konferencje ] [ Organizacja ] [ Przedsięwzięcia ] [ Turystyka ] [ STREFA SCHENGEN ] [ Uczestnicy ] [ Kontakt ] [ Linki ]

© Wszelkie prawa zastrzeżone Webmaster: